EF » EFnet » EFnews » Italijansko – slovenski poslovni Forum 2014: »Danes pogosteje trgujemo s tovarnami, kot pa z blagom«

Italijansko – slovenski poslovni Forum 2014: »Danes pogosteje trgujemo s tovarnami, kot pa z blagom«

17.02.2014

V sredo, 12. februarja 2014, je na Ekonomski fakulteti (EF), potekalo 2. srečanje slovenskih in italijanskih poslovnežev ter visokih gostov. Organizator srečanja, Italijansko-slovenski Forum italo-sloveno, je v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Italije in EF srečanje posvetil aktualni finančni temi: Trgi, javni dolg in privatizacija – izmenjava izkušenj in izzivov.

Dekanja, prof. dr. Metka Tekavčič,  je prisotne pozdravila in jih nagovorila kot pomembne analitike trenutnega političnega in ekonomskega stanja v Sloveniji in Italiji. Predsednik Italijansko-slovenskega Foruma, Jurij Giacomelli, je bistvo srečanja povezal z mislijo: »Ljudje smo tisti, ki naredimo razliko.« Pritrdilno je italijanska veleposlanica v Sloveniji, Rossella Franchini Sherifis, poudarila pomembnost izmenjave izkušenj, dobrih praks in primernih nasvetov za vzpostavitev gospodarske stabilnosti.

ITALIAN BANKING FORUM 2014 (4a)Državni sekretar z Ministrstva za finance, Mitja Mavko, in svetovalec italijanskega predsednika vlade za gospodarske zadeve, prof. Fabrizio Pagani, sta označila privatizacijo kot pomemben proces transparentnosti podjetij, ki so posledično bolj zanimiva za trg. Prof. Ivan Ribnikar iz EF je predstavil delovanje in lastništvo bank: »Problem bančništva je preprost: banke iz svojih vajeti izpuščajo kapital, ki je dvosmerni promet, mora biti uvožen in izvožen.« Prof. Giacomo Vaciago iz Katoliške Univerze del Sacro Cuore v Milanu  je glede pojma dvosmernosti kapitala poudaril: »… da je v današnjem času pogosteje trgovanje s tovarnami, kot pa trgovanje z blagom.«

ITALIAN BANKING FORUM 2014  019Srečanje je sklenila razprava, ki jo je vodil mednarodni korespondent za italijanski dnevni časopis, Il Sole 24 Ore, Vittorio Da Rold. Poleg omenjenih glavnih govorcev so sodelovali tudi član uprave SOD-a, Matej Runjak, član nadzornega sveta banke Intesa SanPaolo, Carlo Cardini, predsednika uprave Banke Koper, Giancarllo Miranda, in UniCredit banke, Stefan Vavti, ter prof. dr. Marko Jaklič iz EF. Gostje so si bili  soglasni, da je za doseganje konkretnih pozitivnih sprememb potrebno ustvariti sinergijo med privatizacijo in trajnostnim razvojem.

Emina Tiganj, EFnews

Foto: Goran Žiković, La voce del popolo in Ekonomska fakulteta

kvadrat

 

 

 

 

 

 


Image gallery:

Related news

Publish your comment: