EF » EFnet » Novice » Slavica Zrakič odhaja, simbioza ekonomije in umetnosti, ki jo je zgradila, ostaja

Slavica Zrakič odhaja, simbioza ekonomije in umetnosti, ki jo je zgradila, ostaja

21.08.2023

Sedaj že daljnega leta 1990 sta se tudi na Ekonomski fakulteti v Ljubljani začeli prepletati ekonomija in umetnost, ko je nastala prva galerijska razstava. Na prvi pogled odtujeni in popolnoma nasprotni si področji, a vendar obe močno vplivata na človeško eksistenco.

 

»Čeprav je grdo kratko malo nasprotje lepega, pa se njuno razmerje lahko spreminja. Kar je bilo nekdaj grdo, postaja morda danes lepo in nasprotno, torej sta zgodovini grdega in lepega vsaj združljivi, če že nista povsem zamenljivi. Nekaj podobnega je z razmerjem ekonomije in umetnosti, na katero smo želeli opozoriti v tem uvodnem razpravnem krokiju. Če umetnosti in ekonomije ne moremo združiti, ju pustimo vsaj sobivati,« je zapisal red. prof. dr. Bogomir Kovač v zborniku Ekonomska obzorja likovnih podob, 30 let galerijske dejavnosti na EF, ki je nastal ob tridesetletnici rojstva Galerije Ekonomske fakultete.

»Ekonomija in umetnost, dva različna pojma, ki nekako ne pašeta skupaj … Narobe, zelo pašeta skupaj! Vsaj takšno je moje mnenje,« je v prijetnem klepetu o nastanku zbornika in zaključku kariere na Ekonomski fakulteti povedala koordinatorka razstav Slavica Zrakič, univ. dipl. umet. zgod. »Kar nimajo umetniki, imajo ekonomisti: ekonomistom umetnost da širino, umetnikom pa ekonomija vpogled v realno življenje. In ravno zato se je na EF rodila ideja o Poletni šoli kulturnega menedžmenta.«

Poletna šola kulturnega menedžmenta, še en projekt, ki se je razvil pod okriljem Sveta za umetnost UL in Ekonomske fakultete na prvi predstavitvi umetniških akademij drugim članicam UL na EF na okrogli mizi na temo »Ekonomija, umetnost« leta 2015. Na otvoritvi so se predstavile umetniške akademije z likovno razstavo ALUO, organizacijo mini kina, kjer so vrteli nagrajene dvajsetminutne filme z AGRFT, ter s plesno in glasbeno predstavo v sodelovanju z AGRFT in Akademijo za glasbo. Format dogodka so prenesli še na druge fakultete, a je zaradi premajhnega zanimanja študentov po nekaj uprizoritvah ugasnil. Ampak brez tega dogodka ne bi bilo Poletne šole kulturnega menedžmenta, ki je letos potekala že devetič.

Dve leti po izdaji zbornika in po dolgih tridesetih letih od nastanka galerije, devetih Poletnih šolah kulturnega menedžmenta in še mnogih drugih projektih, ki so na Ekonomski fakulteti pustili močan pečat, Zrakič z upokojitvijo zapušča Ekonomsko fakulteto. Njenima naslednicama zagotovo ne bo lahko, saj je postavila visok standard, a vseeno ju spodbuja, da sledita sebi. »Vesela sem, da imam naslednici, ki bosta nadaljevali nekaj, kar se je gradilo več kot trideset let. Upam, da bosta našli svojo pot, ki bo dala EF nov zagon na področju umetnosti. Vem, da jima na začetku ne bo lahko, ampak vsak začetek je težak, zato sem jima zagotovila razstave do konca leta 2024. Potem se bosta že znašli, o tem ne dvomim.«

Na vprašanje, s katerim sva pravzaprav začeli in končali najin pogovor – kakšni so njeni občutki ob zaključku dela na Ekonomski fakulteti, je na kratko in z nasmehom odgovorila: »Mešani.«

Danica Tajčman, EFnews


Related news

Publish your comment: