EF » EFnet » Novice » Nimam za burek: umetnost Bruta Carniollusa zablestela na razstavi Ekonomske fakultete

Nimam za burek: umetnost Bruta Carniollusa zablestela na razstavi Ekonomske fakultete

09.06.2023

Napočil je prvi torek v juniju in s tem odprtje umetniške razstave v Galeriji Ekonomske fakultete, ki je postala že tradicija. Tokrat je osrednji umetnik Brut Carniollus, vizualni umetnik in fotograf, specializiran za digitalni kolaž in digitalno grafiko. Njegovo umetniško delo, ki je prepoznavno po redukcionističnem, dekonstruktivističnem in minimalističnem pristopu, je bilo razstavljeno in nagrajeno po vsem svetu.

Brut Carniollus je svojo umetniško pot začel s fotografijo. »Nikoli nisem obvladal klasičnih tehnik, zato sem v digitalni grafiki našel prostor za svoje izražanje, kjer lahko svojo ustvarjalnost izražam na edinstven način.«

Naslov razstave »Nimam za burek« predstavlja neformalno priznanje neznanja ali nevednosti o neki temi. »Pogosto ga uporabljam kot neke vrst ledolomilec, da ustvarim sproščeno in prijetno vzdušje na začetku pogovora.«

Brut Carniollus najde navdih za svoj ustvarjalni proces v odkrivanju lepote človeškega obraza in čudovitih prostranstev oddaljenih pokrajin, kar je opazno v njegovih delih »Pandora« in »The Look«. »Vsak obraz kaže svojo edinstvenost, zgodbo in razpon izrazov, kar postane moj vir navdiha za lovljenje teh posebnih trenutkov in njihovo uporabo kot temelj mojega umetniškega dela.«

Razstava na Ekonomski fakulteti v Ljubljani ni le priložnost za predstavitev njegovih del, temveč tudi za odkrivanje novih stvari. »Vsaka razstava je polna presenečenj in odkritij. Na primer, na eni od razstav sem prvič opazil lik majhne čebele na eni od mojih večjih slik. Ta čebelica je pritegnila mojo pozornost in začel sem se spraševati, kako je pristala v mojem delu in kako je vplivala na njegov pomen.«

V zvezi z umetno inteligenco Brut Carniollus priznava, da gre zagotovo za enega od sodobnih trendov, ki močno vplivajo na številna področja, vključno z umetnostjo. »V svojih delih sem preizkusil uporabo umetne inteligence, na primer pri ustvarjanju prvih petih odtenkov dela z naslovom Starhopper. Kljub uporabnosti umetne inteligence pa je človeška ustvarjalnost nekaj izjemnega in neponovljivega. Umetna inteligenca je lahko odlično orodje, vendar ne more nadomestiti tiste neopisljive človeške note, ki jo umetniki vnašajo v svoja dela.«

Vabljeni, da obiščete razstavo. Vzemite si čas in se potopite v ustvarjalni svet Bruta Carniollusa ter uživajte v neustavljivem čaru globokih pogledov »Pandore«, živahnih vrtinčastih barv »Whirlpool« in bele globine »When in doubt«.

Christian Lasalvia, EFnews


Image gallery:

Publish your comment: