EF » EFnet » Novice » Vabilo na dogodek: Inovacijski izziv – Prehod v regenerativno gospodarstvo

Vabilo na dogodek: Inovacijski izziv – Prehod v regenerativno gospodarstvo

07.10.2024

Spoštovani,

Vabimo vas na dogodek “Inovacijski izziv – Prehod v regenerativno gospodarstvo”, ki bo potekal 22. 10. 2024 na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani v sklopu projekta ReGenerate Strategies for Higher Education Institutions (REGENU).

Na dogodku boste imeli priložnost spoznati, kako lahko univerze, podjetja in posamezniki prispevajo k prehodu iz ekstraktivnega v regenerativno gospodarstvo. Program vključuje predavanja, delavnice in predstavitve raziskav s poudarkom na zelenem javnem naročanju, vplivu podnebnih sprememb na porabnikovo vedenje ter praktični delavnici Design Thinkinga za razvoj regenerativnih poslovnih modelov.

Dogodek bo potekal med 11.00 in 17.30 v Klubski sobi, ki se nahaja nasproti recepcije in glavnega vhoda Ekonomske fakultete.

Prosimo, da zaradi registracije udeležencev prispete najkasneje do 10.45. Udeležba na dogodku je brezplačna, vendar je obvezna predhodna prijava na elektronski naslov: davor.vuckovski@ef.uni-lj.si, najkasneje do petka, 18. 10. 2024.

Program dogodka:

11.00 – 11.30 Uvodni pozdrav – predstavitev

Predstavitev projekta REGENU

dr. Maja Zalaznik, Ekonomska fakulteta UL

Univerze že desetletja spodbujajo gospodarsko rast z raziskavami, povezanimi z industrijo, komercializacijo tehnologij, inovacijami in razvojem talentov. Kljub temu pa nedavne raziskave kažejo, da so v novih izzivih sveta potrebna nova znanja in učni pristopi za prehod v t.i. regenerativno gospodarstvo. Da bi zaustavili podnebne spremembe in ohranili biotsko raznovrstnost, Evropa potrebuje učinkovitejšo rabo virov, ki presega krožnost in se premika proti regenerativnemu gospodarstvu. Ambicija projekta je tako razviti program, ki pospešuje razvoj regenerativnih rešitev in podjetniških projektov z vključevanjem univerz ter sodelovanjem z gospodarstvom, vlado in družbo. Projekt si prizadeva, da bi nosilci znanja, kot so univerze, postale pomembni akterji v prehodu na regenerativno gospodarstvo, ki ne le zmanjšuje negativne vplive na okolje, ampak aktivno prispeva k njegovi obnovi.

11.30 – 13.30 Predavanje – delavnica

Zeleno javno naročanje: Priložnosti za inovativne in trajnostne ponudnike

Tatjana Orhini Valjavec, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

Matej Cerovšek, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

Vabimo vas na predavanje in delavnico, kako zeleno javno naročanje vpliva na okolje, gospodarstvo in družbo. Spoznali boste povezavo med javnim naročanjem in njegovim vplivom na gospodarstvo ter analizirali učinke uredbe o zelenem javnem naročanju. Razpravljali bomo o tem, kako lahko država spodbuja konkurenčnost zelenih produktov in kakšno vlogo ima pri tem projekt C4C pri krepitvi zmogljivosti javnih naročnikov.

Delavnica bo vsebovala tudi praktični del, kjer bomo na konkretnih primerih predstavili postopek javnega naročanja, glavne institute ter spodbudili pripravo naročil in ponudb.

Ključne teme:

  • Javno naročanje
  • Učinki uredbe o zelenem javnem naročanju na okolje, gospodarstvo in družbo
  • Spodbujanje konkurenčnosti zelenih produktov na državni ravni
  • Vloga projekta C4C pri krepitvi zmogljivosti javnih naročnikov

14.00 – 14.45 Predavanje – predstavitev raziskave

Podnebne spremembe in porabnikovo vedenje: Vloga trajnostnega trženja v globalnem okolju

Davor Vučkovski, Ekonomska fakulteta UL

Vabimo vas na predstavitev raziskave, ki je bila izvedena z več kot 60 porabniki, z namenom, da bi bolje razumeli povezavo med angažiranostjo glede podnebnih sprememb in porabnikovim vedenjem v mednarodnem trženju. S pomočjo strukturiranih intervjujev smo raziskovali, kako zavzetost posameznikov do vprašanj podnebnih sprememb vpliva na njihove porabniške odločitve.

Glavni cilji raziskave so bili:

  • Ugotoviti, kako porabniki dojemajo podnebne spremembe, kakšno skrb izražajo in kakšen je vpliv na nakupne odločitve ter morebitne spremembe v njihovem vedenju.
  • Raziskovali smo, kateri dejavniki in informacije vplivajo na izbiro okolju prijaznih izdelkov ter vlogo trženja pri spodbujanju trajnostnih odločitev.
  • Identificirali smo izzive trajnostnega porabništva in pričakovanja porabnikov glede pobud podjetij in vlad za okoljsko odgovornost.

15.00 – 17.00 Design Thinking delavnica

Prehod iz ekstraktivnega poslovnega modela v regenerativni poslovni model

dr. Mojca Svetek, Ekonomska fakulteta UL

Vabimo vas na praktično delavnico, ki bo potekala pod vodstvom strokovnjakinje s področja podjetništva. Udeleženci boste imeli priložnost delati na osebnih ali drugih projektih na temo regenerativnih poslovnih modelov oz. “prehoda iz ekstraktivnega poslovnega modela v regenerativni poslovni model”. Cilj delavnice je izpopolniti praktično podjetniško ustvarjanje vrednosti za regenerativno gospodarstvo znotraj specifičnih projektov. Ekipe bodo usmerjene v reševanje konkretnih izzivov, pri čemer bodo naslovile tudi ustrezne cilje trajnostnega razvoja. Med delavnico bomo uporabljali Design Thinking proces za reševanja problemov.

17.00 – 17.30 Zaključek dogodka

Partnerji projekta:


Image gallery:

Publish your comment: