EF » EFnet » EFnews » Indijske barve v ritmih Avsenikov

Indijske barve v ritmih Avsenikov

18.11.2014

Ekonomska fakulteta (EF) gosti, v okviru 1-mesečne izmenjave, 23 višjih menedžerk iz Indije. Izobraževanje menedžerk zajema izmenjavo znanja in izkušenj, pod okriljem Mednarodnega programa poslovodenja in upravljanja centralnih javnih podjetij v Indiji, ki ga organizirata Indijska fakulteta za administrativno osebje (ASCI) in Mednarodni center za promocijo podjetij (ICPE). V nedeljo, 16. novembra 2014, so, ob prisotnosti visokih gostov, menedžerke na EF svečano sprejeli.

Na večernem sprejemu je večina menedžerk nosila sari, tradicionalno, barvno, indijsko nošo, na drugi strani pa so gostje posebno navdušili zvoki tradicionalne slovenske glasbe, še posebno ob pesem Bratov Avsenik, Na Golici.

Ob prisotnosti Ministrice za izobraževanje, znanost in šport, dr. Stanke Setnikar Cankar, je dekanja, prof. dr. Metka Tekavčič, v uvodnem nagovoru izpostavila, da je prvič v zgodovini fakultete, da gosti tako pomembno skupino menedžerk. Janez Podobnik, direktor ICPE, je poudaril, da morajo ženske večkrat izrazražati svoje mnenje in opozoriti nase, če želijo uspeti v svetu menedžerstva. N. V. Sarvajit Chakravarti, indijski ambasador v Sloveniji, je dejal, da izmenjava idej in izkušenj zelo pripomore k rasti gospodarstva obeh dežel, hkrati pa si želi, da bodo tudi menedžerke vzljubile Slovenijo, kot jo je on sam. 

Izmenjava menedžerskih izkušenj in vzpostavljanje novih, poslovnih vezi 

Čeprav je dogodek prvotno namenjen izmenjavi menedžerskih izkušenj in odkrivanju boljših smeri, za vodenje podjetij, pa je njegov namen tudi spodbuda in vzposavitev novih, poslovnih vezi med Slovenijo in Indijo. Po besedah vodje programa Mednarodni program poslovnega menedžmenta za ženske, prof. dr. Nevenke Hrovatin, je bilo sodelovanje z ASCI zelo uspešno, prav tako so bila slovenska podjetja zelo navdušena nad izmenjavo in se z veseljem vključila v izobraževalni program. Menedžerke bodo, v okviru izobraževanja, tako obiskale številna slovenska podjetja; Luka Koper, Akron, Snaga, Laško in mnoga druga. Udeležile se bodo tudi Poslovne konference v Portorožu, ki bo potekala 21. in 22. novembrom, prav tako pa si bodo ogledale tudi slovenske turistične atrakcije. Na Bledu jih bo sprejel g.  Janez Škrabec, v Postojnski jami pa g. Marjan Batagelj.

Večina menedžerk je zaposlenih v energijskem sektorju. Alka Tuteja iz Bharat Heavy Electicals Ltd. se najbolj veseli obiska Jedrske elektrarne v Krškem. Kot večina obiskovalk je bila navdušena nad slovensko glasbo in je mnenja, da kot glasba ne pozna meja, tako tudi ne bi smeli postavljati meja možnostim, za prihodnja sodelovanja med Slovenijo in Indijo.

Indijski izvoz v Slovenijo raste, medtem ko slovenski izvoz v Indijo počasi upada in stagnira

Trgovinska izmenjava med Slovenijo in Indijo znaša približno 280 milijonov evrov letno (2013). Od tega je cca. 210 milijonov evrov indijskega izvoza v Slovenijo in 70 slovenskega izvoza v Indijo. Indijski izvoz v Slovenijo, v zadnjih šestih letih krize, konstantno narašča, medtem ko je slovenski izvoz v Indijo, v obdobju od leta 2012 do leta 2013, padel za več kot 10 %. Ti podatki kažejo na pomembnost nadaljnjega sodelovanja in vzpostavljanja novih poslovnih vezi.

Aleksander Koren, EFnews

efnewskvadrat


Image gallery:

Related news

Publish your comment: