Vloga kontroliranja pri trajnostnem managementu
03.12.2024
Pri predmetu Temelji managementa, ki poteka na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, smo v ponedeljek, 2. decembra 2024 letošnji generaciji študentov predstavili managersko delo na področju gasilstva.
Na predavanju je gospod Marko Tomazin, mag., iz Službe za gasilsko usposabljanje, Gasilske brigade Ljubljana, izpostavil specifike gasilskega dela in pomen ekipe ter tehnike z namenom reševanja človeških življenj, živali, premoženja in okolja. Tako nad kadri kot tudi nad tehniko je potreben nadzor, saj je to pomembno tako zaradi preverjanja učinkovitosti in varnosti, kot tudi napredka. Sinergija treh T-jev (taktika, tehnika in trening) omogoča varno delovanje gasilcev in uspešno intervencijo. Gospod Tomazin je izpostavil vrste pregledov (dnevni/tedenski/mesečni), opreme ter pomen primerne usposobljenosti gasilcev. Izpostavil je tudi izziv prepoznavanja zahtevnosti požara, učinkovitosti ukrepov, sposobnosti svojih kadrov in potrebe po dodatnem kadru (organska rast intervencije).
Letos prostovoljno gasilstvo praznuje pomembno priznanje, saj je od 25. oktobra 2024 vpisano v Register nesnovne kulturne dediščine. Gasilstvo ima v Sloveniji dolgoletno tradicijo. Leta 1869 je bilo v Metliki ustanovljeno prvo prostovoljno gasilsko društvo na Slovenskem, takrat imenovana požarna bramba, leta 1870 pa še v Ljubljani, Laškem in na Ptuju. Leta 2023 je bilo v Sloveniji 1341 gasilskih društev, okoli 160 000 članov, med katerimi je bilo 50 000 operativnih članov. Nosilci predmeta, prof. dr. Vlado Dimovski, prof. dr. Sandra Penger, izr. prof. dr. Judita Peterlin, se zahvaljujemo za dragoceno sodelovanje.