EF » EFnet » Novice » Menedžerji slovenskih podjetij o industrijski politiki

Menedžerji slovenskih podjetij o industrijski politiki

22.11.2014

prenosRaziskava Ekonomske fakultete v Ljubljani z naslovom Industrijske politike v retrospektivi je pokazala, da je najbolj pomemben razvoj in generiranje idej ter prenos znanja. S tem so se strinjali tudi slovenski menedžerji, ki so sodelovali na okrogli mizi. Franjo Bobinac, predsednik uprave Gorenje, največjega industrijskega podjetja in največjega izvoznika v Sloveniji, je na konferenci najprej poudaril, da na državni ravni nimamo nobene strategije gospodarstva, ciljev in če ni ciljev, je vsaka politika dobra. A ob tem dodal: »Prepričan sem, da imamo ogromno znanja, zato podpiram slovensko stičišče znanja, ki sedaj nastaja. Potreben je horizontalni prenos znanja. Ključno je sodelovanje, povezanost, interdisciplinarnost med posameznimi področju, predvsem na nivoju univerze. Potem bi bilo to znanje potrebo prenesti v gospodarstvo.« S tem se je strinjal tudi Stojan Petrič, predsednik nadzornega sveta koncerna Kolektor, ki je med drugim predstavil tudi svoj pogled na razvoj slovenskega gospodarstva v prihodnje: »Najprej je potrebno pogledati, kakšno strukturo gospodarstva imamo, kaj je dobro pri nas, kakšni so megatrendi v svetu in na podlagi tega narediti strategijo. Slovenija potrebuje nekaj ključnih panog, kjer smo lahko konkurenčni v svetu. Ob tem je potrebno vključiti tudi srednja mala podjetja, ki imajo svoje razvojne centre moči, ki jih je potrebno povezati z večjimi.« Mikro nivoja razvoja strategije podjetja v krizi se je dotaknil tudi Tadej Gosak, predsednik uprave Paloma, ki je poudaril, da so v podjetju ob njegovem prihodu najprej pogledali, kateri so dobri produkti, kateri prinašajo največ dobička in na podlagi teh pripraviti strategijo razvoja. Izpostavil pa je, da je ob tem potrebno opustiti tiste, ki so sicer nekoč bili uspešne zgodbe, a se več ne obnesejo na trgu ter ob koncu dodal: »Paloma je na dobri poti iz krize, a smo še vedno v času prestrukturiranja, zato je preuranjeno govoriti o uspehu.« O pomembnosti balanciranja produktov in proizvodnje je govoril tudi Gerald Martens, predsednik uprave Ring International Holding AG, ki je poudaril rdečo nit konference: »Industrijska politika da ali ne, ni vprašanje. Industrijska politika s fokusom, razvojem in inovacijami je ključ za uspešno gospodarstvo Sloveniji.«

Na Poslovni konferenci Portorož je številne udeležence nagovoril tudi Martin Sandelin, dolgoletni podpredsednik Nokie, ki zelo dobro ve, zakaj moramo pripraviti rezervni plan, takrat ko delamo dobro. Nokia, nekoč velikan na področju informacijske tehnologije in steber Finskega gospodarstva, je v zadnjih letih povsem skrčila svojo dejavnost, ker v trenutku svoje slave ni pravočasno obrnila krmila v pravo smer. A po mnenju Sandelina, Nokia načrtuje nov začetek, predvsem, na trgu omrežij, kjer je še vedno zelo močna. Poudaril je, da je zmotno prepričanje, da so Nokio presenetili pametni telefoni: »Nokia je bila prva, ki je imela pametni telefon, a to ni znala na pravi način izkoristiti. Presenetil jo je razvoj računalniških družb, ki so prevzele primat od telekomunikacijskih družb.« Zato je ob koncu več kot 450 gospodarstvenikom položil na srce, da moramo imeti ob svoji strategiji, vedno rezervni načrt, ki predvideva novo razvojno pot podjetja.

 


Publish your comment: