EF » EFnet » Novice » Ekonomska fakulteta bogatejša za vedenjski in finančni laboratorij

Ekonomska fakulteta bogatejša za vedenjski in finančni laboratorij

23.03.2023,

Ljubljana, 22. marca – Na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani so danes odprli vedenjski in finančni laboratorij. Fakulteti se obeta korak v smeri inovacijskega delovanja in sodelovanja z gospodarstvom, gre pa tudi za mejnik pri prenosu znanja iz akademskega okolja v širšo družbo, je povedal minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič.

V okviru Centra za infrastrukturo je Ekonomska fakulteta odprla dva laboratorija, ki veljata za pomembno pridobitev za družboslovje nasploh in za študijski proces na fakulteti. Povezava akademskega okolja z industrijo, gospodarstvom in širšo družbo je ena izmed funkcij inovacijskega stebra, je povedal minister Papič. Izpostavil je pomembnost interdisciplinarnega povezovanja družboslovja in humanistike na eni strani s tehnologijo na drugi strani, kar omogoča uspešen tehnološki razvoj.

Dekanja Ekonomske fakultete prof. dr. Metka Tekavčič je poudarila pomen gradnje raziskovalne infrastrukture na fakulteti, saj znanstvenoraziskovalni dosežki fakultete plemenitijo družbo. Ekonomska fakulteta študentom sicer že nudi predmete, ki temeljijo na neposrednem pregledovanju finančnih podatkov in njihovi interpretaciji. Dekanja je izpostavila, da bosta pridobitvi le še dodatno obogatili doktorski študij.

Profesor Igor Lončarski je pojasnil, da študente tekom študija seznanijo s podatkovnimi bazami, ki jih uporabljajo finančne institucije in podjetja, zato lahko ob začetku kariere že uporabljajo svoje že pridobljeno znanje.

Po navedbah profesorice Vesne Žabkar vedenjski laboratorij vsebuje elektrotehnične naprave, ki so nadgradnja uporabe vsakdanjih merjenj z vprašalniki. Biometrična orodja, ki jih bodo uporabljali, omogočajo merjenje bioloških odzivov, srčnega utripa, živčnih končičev, električne prevodnosti kože, možganskih aktivnosti, očesnih gibov in pa identificiranje osnovnih čustev na podlagi kodiranja obraza. Vedenjski laboratorij bo omogočal bolj celosten pogled na to, kako se ljudje odzivajo na določene dražljaje, je še pojasnila.

Na drugi strani bo finančni laboratorij omogočal raziskave na področju kognitivnih znanosti v povezavi s finančnimi informacijami. Profesor Aljoša Valentinčič je povedal, da za prepoznavanje “delovanja finančnega trga potrebujemo bogat vir finančnih podatkov in orodja, da jih lahko razumemo”. Laboratorija sta ključna pri omogočanju dostopa do teh orodij.

“Laboratorija omogočata, da naredimo korak dlje od klasičnega raziskovanja, ki smo ga poznali do sedaj, s tem pa prispevamo tudi k svetovni zakladnici znanja,” je še povedala Žabkar. Omenila je, da bodo raziskave uporabljali tudi na drugih področjih, in sicer “na področju trajnosti, kjer bodo ugotavljali, na kakšen način pri potrošnikih spodbuditi pozitivna vedenja do okolja in družbe”.

“Laboratorija sta pomembna za raziskovalno dejavnost tako na naši fakulteti in univerzi kot tudi v Sloveniji nasploh. To napredno orodje nam omogoča spoznavati trende v sodobnem poslovnem svetu,” je pojasnila dekanja. Fakulteta po njenih navedbah strmi k sodelovanju z gospodarstvom in prispevanju k iskanju ustreznih poslovnih rešitev.

VIR: STA

Foto: STA


Image gallery:

Related news

Publish your comment: