Med nagrajenci Rektorjevih nagrad za izjemne ideje tudi študentke in študenti Ekonomske fakultete
23.10.2024
Univerza v Ljubljani je v sklopu zaključnega dogodka festivala UNI.MINDS, namenjenega grajenju inovacijske skupnosti v Sloveniji in širše, podelila Rektorjeve nagrade za najboljše inovacije UL za leto 2024.
Rektorjeve nagrade za najboljše inovacije Univerze v Ljubljani (UL) so v sklopu festivala UNI.MINDS podelili v prostorih Fakultete za arhitekturo UL. Finalisti so na prireditvi predstavili svoje inovativne projekte in tekmovali za prva tri mesta v treh kategorijah:
- študentke in študenti ter alumni UL,
- raziskovalke in raziskovalci, zaposleni UL,
- študentke in študenti 1. in 2. stopnje ter alumni UL za področje HUD (humanistika, umetnost in družba) – za reševanje izzivov družbe.
Letos se je na razpis skupno prijavilo kar 24 ekip, med katerimi je strokovna komisija izbrala tri najbolj inovativne projekte v vsaki kategoriji.
Študenti Ekonomske fakultete so s svojimi ekipami zasedli enega od prvih treh mest v prav vsaki kategoriji. V kategoriji študenti, študentke in alumni so Vid Gojković, Tilen Dragar, Erik Curk, Anže Čertanec (vsi UL EF) in Luka Rizman(UL FU in UL FRI) dosegli prvo mesto z idejo FoodIQ. FoodIQ je rešitev, ki s pomočjo statističnih modelov in umetne inteligence oz. strojnega učenja analizira različne dejavnike in pove, koliko hrane je potrebne za določen dogodek oz. dan. Namenjena je za restavracije, catering ponudnike in šolske menze, ki so trajnostno ozaveščene, želijo slediti ESG ciljem ter povečati svoj ugled, hkrati pa znižati stroške, ki nastanejo z ostanki hrane. Študent Vitja Valenčič (UL EF) pa je bil član ekipe, ki je zasedla 2. mesto v tej kategoriji, in sicer z idejo Modern Legal – moderna tehnološka orodja za pravnike. Inovacija se osredotoča na izboljšanje delovanja pravnih pisarn. S pomočjo naprednih algoritmov in obdelave naravnega jezika omogočamo iskanje na podlagi enostavnega opisa okoliščin primera, in ne zgolj samo z uporabo iskanja po ključnih besedah, kar je trenutno v široki uporabi. Na ta način pravnikom, ne samo da občutno skrajšamo čas pri iskanju sodne prakse, ampak jim omogočimo, da sploh najdejo relevantno sodno prakso za svoje primere.
V kategoriji raziskovalci je bil član zmagovalne ekipe naš raziskovalec mag. Matej Klepec (UL EF), skupaj s kolegi dr. Grišo Grigorijem Prinčičem, prof. dr. Jernejem Iskro (oba UL FKKT) in dr. Dimetom Stefanovskim MD (UL MF), ki je zasedla prvo mesto z idejo MediGuide. MediGuide je inovacija, ki omogoča hitro in stroškovno učinkovito izdelavo kirurških modelov, ki natančno posnemajo patologijo specifičnega pacienta. Ključna novost je inovativna metoda 3D tiskanja, ki omogoča izdelavo zelo natančnih modelov, zlasti pri posnemanju fizikalnih – reoloških lastnosti mehkih tkiv, kot so žile in organi. Po pretvorbi MRI in CT posnetkov v STL datoteke z uporabo umetne inteligence (AI) lahko izjemno hitro izdelamo natančne simulacijske modele, ki so interaktivni in se kot digitalni dvojčki specifične patologije lahko uporabljajo v obogateni in/ali navidezni resničnosti. Takšni pristopi v kirurgiji omogočajo lažje in hitrejše usposabljanje kirurgov, kar izboljšuje njihove kompetence in povečuje učinkovitost pri operacijah. Posledično se zmanjšujejo stroški bolnišnic in izboljšujejo izidi za paciente.
Nina Planinšek (UL EF) pa je bila članica podjetniške ekipe, ki je osvojila prvo mesto v kategoriji HUD, in sicer za inovacijo Greenie. Greenie je mobilna aplikacija, namenjena centralizaciji, poenostavitvi in igrifikaciji dostopa do priložnosti za družbene in okoljske prispevke ter tako prispeva k pametni in trajnostni Sloveniji. Usklajena s cilji Evropske komisije in zelene Univerze v Ljubljani aplikacija neposredno podpira dobro zdravje in dobro počutje (SDG 3) s spodbujanjem dejavnosti, kot so prostovoljstvo in trajnostne življenjske prakse, ki krepijo fizično in duševno zdravje.
Vsem nagrajencem iskreno čestitamo!
Več informacij o festivalu in zaključni prireditvi najdete tukaj.