4. konferenca SAEE osvetlila aktualne teme in izzive slovenske energetike
26.11.2024
V petek, 22. novembra 2024, je na Ekonomski fakulteti potekala že 4. konferenca SAEE, ki jo je organiziralo Slovensko združenje za energetsko ekonomiko (SAEE) v sodelovanju z Univerzo v Ljubljani Ekonomsko fakulteto (UL EF) in Centrom poslovne odličnosti Ekonomske fakultete (CPOEF).
Konferenco so z uvodnimi nagovori otvorili prof. dr. Tomaž Turk, dekan UL EF, mag. Aleksander Mervar, predsednik EZS in direktor družbe ELES, Uroš Vajgl, državni sekretar na MOPE ter prof. dr. Nevenka Hrovatin, podpredsednica SAEE in predsednica programskega odbora konference. Konferenco je povezovala prof. dr. Jelena Zorić.
Sledila sta dva plenarna dela, prvega, z naslovom Izzivi slovenske energetike, je s predstavitvijo začel mag. Stane Merše, vodja Centra za energetsko učinkovitost na IJS, ki je predstavil ključne novosti prenovljenega NEPN-a. Marjan Eberlinc, glavni direktor družbe Plinovodi, je predstavil razvoj oskrbe z obnovljivimi plini in vodikom. Mag. Aleksander Mervar je na začetku predstavitve zajel nekaj splošno veljavnih neresnic, ki trenutno krožijo v slovenski družbi, pri čemer je poudaril, da je Slovenija neto izvoznica elektrike ob upoštevanju celotne proizvodnje iz NEK in da je elektrika pri nas v primerjavi z državami EU še vedno poceni, saj je večina elektrarn zamortiziranih. Mag. Duška Godina, direktorica Agencije za energijo, je predstavila vidik regulatorja na področju oskrbe z električno energijo in zemeljskim plinom in komentirala tudi dogajanje okoli trenutno aktualne nove metode obračunavanja omrežnin, ki temelji na porazdelitvi stroškov omrežja med odjemalce glede na dejansko uporabo omrežja. Sledila je debata, ki jo je vodila prof. dr. Nevenka Hrovatin. Vsi govorci so poudarili potrebo po ogromnih vlaganjih v slovensko energetiko v luči doseganja ciljev zelenega prehoda.
Tema drugega plenarnega dela je bila “Priložnosti in prilagajanje energetskih podjetij in odjemalcev na zeleni prehod”. Na začetku je generalni direktor HSE, dr. Tomaž Štokelj, predstavil razvojne načrte skupine, sledila je predstavitev predsednika uprave Petrola, Saša Bergerja, v kateri je izpostavil krepitev vloge Petrola kot energetske družbe v zelenem prehodu. Ljubo Germič, predsednik sekcije za daljinsko ogrevanje EZS, je poudaril pomen oskrbe s toplotno energijo v energetski mešanici, dr. Dejan Paravan pa je predstavil izzive podjetja GEN Energija. Sledila je razprava, ki jo je vodil izr. prof. dr. Matej Švigelj, v kateri so se dotaknili tudi vseh vročih tem v slovenski energetiki, od regulacije cen naftnih derivatov do usode TEŠ 6 in JEK 2.
Drugi del konference je bil rezerviran za predstavitve prispevkov, razdeljenih v šest sekcij. Še pred predstavitvami sta prof. dr. Nevenka Hrovatin in predsednik združenja SAEE, mag. Marko Ileršič, podelila nagradi za najboljši študentski prispevek, ki sta jo letos prejela dva študenta, Barbara Kurbus s prispevkom “Understanding ESG ratings disagreement: the role of legal origins in carbon-intensive sector” in Klemen Kajba s prispevkom “Vpliv korelacij na izračun tvegane vrednosti portfelja pri trgovanju z energenti”. Sekcijski del konference je pokril tematike: Energetsko podnebne politike, Energetsko prenovo stavb, Obnovljive vire energije, Elektromobilnost, digitalizacijo in umetno inteligenco, Analizo in razvoj energetskih trgov in sistemov ter Razogljičenje in energetsko učinkovitost podjetij. Zvrstilo se je 28 predstavitev prispevkov, ki so zbrani v zborniku, dosegljivem na spletni strani konference.
Programski odbor letošnje konference so sestavljali: prof. dr. Nevenka Hrovatin (predsednica), prof. dr. Jelena Zorić, izr. prof. dr. Matej Švigel, izr. prof. dr. Nina Ponikvar, prof. dr. Katja Zajc Kejžar, vsi iz UL EF, mag. Marko Ileršič iz podjetja Plinovodi ter dr. Ivana Jovović, Luxembourg School of Business. V organizacijskem odboru pa so bili: prof. dr. Nevenka Hrovatin, doc. dr. Janez Dolšak, Pia Slabe, mag. trž. kom., izr. prof. dr. Matej Švigelj in prof. dr. Jelena Zorić.